M-commerce یا تجارت موبایلی

۱۲ تیر M-commerce یا تجارت موبایلی

باتوجه به رشد روزافزون گوشی‌های هوشمند و افزایش تعداد مصرف‌کنندگان، شرایطی بوجود آمده‌است که صاحبان کسب و کار، راحتی کاربران هنگام داد و ستد را وظیفه‌ی خود می‌دانند. بنابراین تجارت موبایلی به قسمت مرکزی و اصلی تجارت دیجیتالی مبدل شده‌است.

هرگونه تبادل پول که بصورت آنلاین انجام می‌شود e-commerce (تجارت الکترونیکی) گفته می‌شود. M-commerce یا تجارت موبایلی زیر مجموعه‌ای از E-commerce (electronic commerce) است که در آن از موبایل و تجهیزات آن برای معاملات الکترونیکی استفاده می‌کنند. به‌همین ترتیب زمانی‌که تبادلات الکترونیکی از طریق ابزارهایی شبیه به موبایل انجام می‌شود به آن‌ها m-commerce یا تجارت موبایلی می‌گویند. برای تجارت موبایلی به جاى ارتباط مستقیم با اینترنت از طریق یک کامپیوتر شخصى، امکان استفاده از تلفن همراه در نظر گرفته شده‌است.

چرا M-commerce ؟

  • تجارت موبایلی برای انجام خدمات مالی، خرید و… از شبکه‌های بی‌سیم استفاده می‌کند.
  • شبکه‌های بی‌سیم انعطاف‌پذیری و قدرت‌مندی معاملات را افزایش داده و فرصت‌های خوبی را برای افزایش خدمت‌رسانی به مشتریان فراهم می‌آورد.

  • تجارت موبایلی یا تجارت همراه از امنیت بالاتری در مقایسه با تجارت الکترونیکی برخوردار است. به‌عنوان مثال عدم نیاز به کارت اعتباری از دیگر محاسن تجارت همراه عنوان شده‌است.

  • استفاده از E-commerce فقط هنگامی میسر است که فرد باید در منزل یا محل کار خود به رسانه‌هایی از قبیل کامپیوتر، تلویزیون و… دسترسی داشته‌باشد. درصورتیکه افراد در M-commerce فقط به تلفن همراه نیاز دارند. با استفاده از این فناوری فرد قادر است به آسانی و در همه‌جا به اطلاعات خود دسترسی داشته‌باشد.

  • در تجارت همراه یا همان M-commerce انواع تجارت business-to-business , business-to-consumer و consumer-to-consumer وجود دارد.

  • اپلیکیشن‌ها می‌توانند نرخ خرید آنلاین را افزایش دهند. زمانی‌که تعداد زیادی از کاربران شما را دنبال می‌کنند و تعدادی از آن‌ها به کسب‌وکار شما وفادار می‌مانند، به بهترین استراتژی‌های تجارت موبایلی که با وضعیت کاری شما مطابقت دارند دست یافته‌اید.

  • معاملات و داد و ستدهای M-commerce از راه‌های زیادی صورت می‌گیرد. اولین راه، صدور و فرستادن صورت حساب توسط فروشنده یا پرداخت مبلغ پیش پرداخت توسط خریدار هنگامی که کالا یا خدماتی خریداری می‌شود، است. دومین راه، استفاده از یک کارت اعتباری (credit card) برروی یک شبکه بی‌سیم است. همچنین کاربران قادر به انتقال پول بین حساب خود و صورت حساب خرید از طریق معاملات بی‌سیم می‌باشد.

  • تجارت موبایلی از پروتکل «wap» استفاده می‌کند. این پروتکل این امکان را به کاربر می‌دهد که صفحات اینترنت را درفرمت wml (Wireless Markup Language) برروی نمایشگر تلفن همراه خود مشاهده کند.

برای شروع،درخواست مشاوره دهید

[gravityform id=”6″ title=”false” description=”false” ajax=”false”]

مطابق با همه سلیقه ها و نیازهای نرم افزاری متنوع ، راهکارهای اختصاصی زیادی داریم.با ثبت اطلاعات خود در فرم روبرو از خدمات مشاوره رایگان گروه نرم افزاری سیوان بهره مند شوید.

موفقیت کسب و کار شما دغدغه ما است.

Facebookgoogle_pluspinterestlinkedin
بدون نظر

نظر شما چیست؟

c1
Show Buttons
Hide Buttons