ابزاری جدید برای آموزش،تشخیص و درمان-واقعیت افزوده:مشاهده باطن

۱۶ شهریور ابزاری جدید برای آموزش،تشخیص و درمان-واقعیت افزوده:مشاهده باطن

واقعیت افزوده:مشاهده باطن

برخلاف واقعیت مجازی که کاربر را کاملا در محیط مجازی، غرق می‌سازد، کاربر در حالت واقعیت افزوده، به صورت آزادانه با محیط در تعامل است و اشیاء مجازی، مسایلی که از حواس کاربر پنهان است را به او می‌نمایاند. به صورتی که دنیای حقیقی و مجازی به صورت ساده جمع نمی‌گردند بلکه کاملا در تعامل است. خصوصیات سیستم و محیط واقعیت افزوده را می‌توان تعامل دنیای مجازی و واقعی، سه بعدی بودن و زمان-واقع؛بودن.‏دانست.

کاربردهای واقعیت افزوده:

پزشکی (آموزش جراحی، تشخیص به کمک کامپیوتر، برنامه‌ریزی جراحی و ایجاد دید باز برای جراح)‏
اگر مهم‌ترین کاربرد واقعیت افزوده را استفاده از آن در امر تشخیص و درمان بیان شود، سخنی به گزاف نیست چرا که اثرات آن  غیر قابل باور است. زمانی را تصور کنید که سیستم‌های تصویربرداری وجود نداشت، پزشکان و متخصصان در آن زمان، بدن را سیستم بسته‌ای می‌انگاشتند که ورودی‌های محدودی دارد و تنها راه نفوذ و آگاهی از داخل این سیستم بسته، همان ورودی‌هاست. مثلا از گوش و دهان به داخل بدن بیمار نگاه می‌کردند یا درجه حرارت بدن را اندازه‌گیری می‌نمودند. کشف اشعه ‏X‏ توسط رونتگن در سال‌های پایانی قرن نوزدهم، نقطه عطفی برای دانش تصویربرداری پزشکی بود، به‌گونه‌ای که تا سال‌ها بعد، همچنان از این روش جهت مشاهده اندام‌های داخل بدن استفاده می‌شد.
حدود ۷۰ سال بعد، هانسفیلد سیستم سی‌تی‌اسکن را بر مبنای نظریات ریاضیاتی بسیار قدیمی همچون تبدیل فوریه، تبدیل رادون و.. طراحی کرد. البته تا آن سال‌ها، کامپیوتر یا سخت‌افزار خاصی وجود نداشت که قابلیت انجام محاسبات پیچیده این فرآیند را داشته باشد، در نتیجه امکان پیاده‌سازی سیستم مورد نظر، فراهم نشده بود اما تیم هانسفیلد، نخستین گروهی بود که توانست این کار را انجام دهد. در این فرآیند، دریافت داده‌های سی‌تی‌اسکن حدود چند ساعت و محاسبات لازم جهت بازسازی تصاویر نیز چند روز به‌طول می‌انجامید. البته با توجه به اینکه در مدت تصویربرداری، قطعا بیمار حرکت کرده و جابجا شده و تنفس کرده بود، تصاویر کیفیت مناسبی نداشت ولی با این وجود، در آن زمان تنها تصاویری بود که اطلاعات مفیدی پیرامون استخوان‌ها به پزشکان ارائه می‌نمود.
گفتنی است تحقیقات در شاخه‌های دیگر تصویر‌برداری همچون التراسوند، از سال‌های پیش از آن آغاز شده بود. یکی از مهم‌ترین دلایل پیشرفت در شاخه التراسوند، غرق شدن کشتی تایتانیک بود که در زمان خود، جنجال‌های بسیار آفرید و دانشمندان را وادار کرد تا چاره‌ای برای آگاهی کشتی‌ها از وجود مانع در پیش روی آنها بیاندیشند. این امر تا جنگ‌های جهانی اول و دوم نیز ادامه یافت تا اینکه در سال ۶۰ میلادی، “یان دونالد” و همکارانش از التراسوند برای مشاهده جنین استفاده کردند و این نقطه آغاز بهره‌برداری پزشکی و بالینی از التراسوند بود. البته صحبت پیرامون تصویربرداری پزشکی، از حوصله این بحث خارج است.

جراح به هنگام استفاده از آندوسکوپی، ملزم است سرش را بچرخاند و به مانیتوری که در در کنار وی قرار گرفته است، نگاه کند؛ تنها به این دلیل که مهندسان نصب و سرویس شرکت مربوطه، آن مانینور را بدون مشورت با جراح، در جایی که مناسب بوده است، نصب نکرده‌اند. بدین ترتیب تمام زحمت و فعالیت یک عمل جراحی بر عهده جراح قرار می‌گیرد، زیرا وی مجبور است سرش را به سمت دیگری بچرخاند و به صورت ذهنی، اطلاعات چند مانیتوری را که در اتاق عمل قرار گرفته است را با هم ترکیب نماید و با قدرت رویاپردازی خود، مشاهدات خود را از خارج بدن بیمار با داخل بدن وی منطبق نماید. این مشکل را می‌توان بدین‌گونه حل نمود که تمام اطلاعات به‌دست آمده از بیمار را به یک سیستم منتقل کرد تا این سیستم، بیشترین بهره اطلاعاتی را برای پزشک و جراح به‌همراه داشته باشد.

برای شروع،درخواست مشاوره دهید

[gravityform id=”6″ title=”false” description=”false” ajax=”false”]

مطابق با همه سلیقه ها و نیازهای نرم افزاری متنوع ، راهکارهای اختصاصی زیادی داریم.با ثبت اطلاعات خود در فرم روبرو از خدمات مشاوره رایگان گروه نرم افزاری سیوان بهره مند شوید.

موفقیت کسب و کار شما دغدغه ما است.

Facebookgoogle_pluspinterestlinkedin
بدون نظر

نظر شما چیست؟

c1
Show Buttons
Hide Buttons